Ázsiai fűszeres narancsmártás


ázsiai fűszeres narancsmártás

Mostanában nem nincs túl sok lehetőségünk étterembe járni a különböző korlátozások miatt. Néha valóban lélekmelengető ételt rendelni a kedvenc éttermedből, de az akkor sem ugyanaz, mint amikor frissen elkészülve teszik elénk a fogást. A kínai éttermeknek eleve van egy utánozhatatlan hangulata, amit – ha egyáltalán találunk olyat, ami kiszállít – nagyon nehezen tudsz az otthonodban lekreálni, és nekik sem megy. Tapasztalatból beszélek, épp a kihűlt gong bao csirkémet nyammogtam.

Kevesen tudják, de a hazánkban kapható kínai ételek nagyban támaszkodnak magyarországi alapanyagokra, és elenyésző mértékben a különlegesnek számító keleti összetevőkre. Általánosságban is elmondható, hogy az ételeik három elvet követve készülnek: 1. több különböző alapanyag minimális feldolgozása, 2. fűszeres (nem feltétlenül csípős!) mártás az ízesítésért, 3. mindig frissen a legfinomabb és komplexebb.

Így elkészíthető minimális kiadással bármilyen általunk megszokott, kínai éttermekben kapható étel. Ennek a nosztalgikus íznek (vajon mikor nyitnak ki újra?) az apropóján hoztam egy receptet, amit bármilyen húsra vagy zöldségre el tudsz készíteni, valószínűleg bevásárlás nélkül – mégis egzotikus és különleges ízt ad.

Ázsiai fűszeres narancsmártás

Általában szárnyashúsokhoz, esetleg vegetáriánus fogásokhoz illik, így érdemes ebben gondolkodni. A klasszikus narancsos kacsa mellett csirkével és pulykával is ugyanolyan finom a recept. Érdemes idényzöldségeket, mogyorót vagy esetleg valamilyen csípős paprikát is a hús mellé rakni, mielőtt a mártásban megforgatjuk a lepirult húst, így komplexebb lesz az ízélmény. Köretként rizst vagy zöldséges tésztát ajánlunk!

Hozzávalók:

  • 1 darab narancs leve és reszelt héja
  • 2 evőkanál szójaszósz
  • 2,5 dl víz
  • 1 teáskanál reszelt gyömbér
  • 2 gerezd reszelt fokhagyma
  • 1 evőkanál kukoricakeményítő
  • opcionális: 2 evőkanál szodzsu vagy szaké

Elkészítése:

  1. A narancs héját reszeljük le egy kis tálkába, majd a levét is facsarjuk ki egy külön edénybe.
  2. A szójaszót és a vizet keverjük össze (ha szodzsu vagy szaké kerül bele, akkor azt is).
  3. A reszelt gyömbért, reszelt fokhagymát, a narancs levét és a héját szintén keverjük a léhez.
  4. Utolsóként adjuk hozzá a kukoricakeményítőt, majd alaposan keverjük el.
  5. A már megpirult húsra vagy zöldségre öntsük rá a kapott folyadékot, és pirítsuk vele addig, amíg sűrű, narancsos mázat alkot rajta.

Tálalás előtt érdemes kevés mandulaforgáccsal, vagy ha szeretjük a csípőset, akkor apróra vágott csípős paprikával meghinteni.