Az amerikai grillsütők királynője- a BBQ szósz
Szeretek főzni. Sőt mondhatni imádok. Számomra a főzés sütés a gondoskodásom, szeretetem kifejezése. Nem bírom, ha valaki lekezelően áll a rajongásom tárgyához vagy megjegyzést tesz a konyhában készített végeredményre. Alapvetően ezt elkerülendő képzem magam, állandóan új recepteket keresek, nehogy egy „Már megint rizses lecsó?” Kérdéssel találjam szembe magam. De gondolom Te is hasonlóan vagy ezzel, ha ezeket a sorokat olvasod.
Egyik kedvenc konyhai megoldásom, amikor csak betolom a húst sülni, kevés köret, miegymás és kész is a hétvégi ebéd. Viszont ezzel egy dolog hibádzik., Családom nem mindig kedveli a sült húst. Száraznak titulálják. Így újabb megoldásokat kerestem, hogy feldobjam a husikat.
Úgy hiszem, ha azt mondom, hogy Barbecue, mindenkinek az amcsi házi sütögetések jutnak eszébe. Ahogy a filmekben látjuk. Apuka, esetleg más férfi rokonok, kis kötényben állnak a grill mellett, a család terít stb. Egy ideje hazánkban is elterjedt, csak estleg nem ezen a néven emlegettük.
A BBQ szósz általában kettős felhasználású, pácként a húsra kenhetjük, és sülés közben roppanós, édes, fűszeres kérget képez a húson. De az elkészült étel mellé is tehetjük mártásként. Nem tudom, Te hogy vagy vele, de Nekem kifejezetten bejön, amikor a BBQ szósz a sült burgonyára is rákerül, vagy a salátára, vagy bármire a tányéron
Tudom, hogy a boltokban számos márka BBQ szószát lehet megkapni, de korom előre haladtával egyre inkább keresem a természetes dolgokat, ételben és minden másban is. Így olvasgattam, kutattam és találtam egy ketchup mentes, garantáltan házi változatot.
De ne csak beszéljünk róla, hanem készítsük is el. A legtöbb receptben, ami a BBQ szósz elkészítését taglalja, vannak azonosságok. Bár láttam már egy elég magyaros megoldást is, amikor egy ismerősöm a megszokott hozzávalók mellé egy kis baracklekvárt is mellé csempészett. Nem volt rossz, sőt… De itt az enyém.
- 6 deciliter passzírozott paradicsom (hámozott)
- 3 evőkanál almaecet de akár cider is lehet
- 2 kávéskanál só
- 5 evőkanál barna cukor
- 2 kávéskanál füstölt őrölt paprika
- 3 kávéskanál worcestershire szósz
- 3 kávéskanál szójaszósz (világos)
- 1 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1/2 kávéskanál őrölt bors
- Készíts elő egy kisebb lábast. A vöröshagymát vágd apróra, a fokhagymát pucold meg és készítsd elő a fokhagyma nyomót. A hagymát és a barna cukrot tedd a lábasba és futtasd meg egy kicsit a tűzön, éppen sercegjen, majd nyomd rá a fokhagymát. Tedd rá a paradicsom és gyorsan keverd át. A BBQ szósz elhagyhatatlan összetevője a só. Ezt követően fűszerezzük frissen őrölt színes borssal. Persze a sima fekete bors is megfelelő, de a színes borsnak van egy kis pikáns fanyarsága, ami remekül illik a szószunkhoz. Mehet rá a füstölt paprika, a worcestershire szósz és a szója szósz. Végül az elhagyhatatlan almaecet vagy alma cider. Ez a savasságát adja. Ellenőrizd le, hogy minden belekerült-e.
Ebben az állapotában egy enyhén csípős, pikáns szószunk van. Ám sokan rajonganak az igazi csípős, édes ízekért, így amennyiben Te is ehhez a táborhoz tartozol, javaslom, hogy nyugodtan kísérletezz, Neked mitől lesz megfelelően erős. Tehetünk be sima Erős Pistát, hiszen a magyar háztartásokban rendszerint mindig van. De ha van valamilyen speckó chili krémed, chili pelyhed, használd bátran. Amikor minden a lábasodban van, vedd vissza a lángot és körülbelül fél óráig lassan, többszöri kavargatással főzd. A harmincadik perc végére egy egységes, homogén masszát kell, hogy kapj, amiből itt ott kikandikálnak kicsi hagymadarabok. Ha tiszta üvegekbe töltöd és hűtőbe teszed, több hétig is eláll. A grill szezon kezdetén megfőzöd és akár az év végéig is kihúzza a készlet. Neked milyen recepted van? Oszd meg!