A bolognai szósz és ami még hozzá kell



Szerintem a bolognai spagettit senkinek nem kell bemutatni. Kis hazánkban számos változata létezik, szinte minden háztartásban van egy recept, egy elkészítési mód.

De miért olyan népszerű ez az étel itt, eredeti hazájától olyan messze?

A valódi választ csak sejthetem. Alapvetően a magyarok szeretik a tésztát. Lehet az túrós, mákos, de ha van rajta egy pikáns, paradicsomos szósz, egyből az olasz tájakon képzeljük magunkat. A források szerint eredetileg a bolognai szósz hagyma-zeller-sárgarépa hármasából készül, olasz húsos szalonnával, marhahússal, akár több órás párolás alatt. a paradicsom csak ezt követően kerül a keverékhez. Ehhez a vérbeli olasz házi tündérek vagy lasagne tésztát vagy tojásos tagliatelle készítettek.

Aztán a Második világháború után az Egyesült Államokba hazatérő katonák egyre gyakrabban rendeltek az éttermekben olasz ételeket, pláne azok, akik esetleg az olasz fronton harcoltak és megismerhették az olasz gasztronómiát. De persze az amerikai étterem tulajdonosok már nem pont a hagyományos fogásokat készítették, így került a tagliatelle helyett spagetti a szószhoz, és elindult világhódító útjára.  

Nálunk tinédzser koromban még a „vegyük meg a port a boltban és turbózzuk fel” változat örvendett népszerűségnek. Aztán ahogy édesanyám három gyermeke egyre jobban kezdett érdeklődni a gasztronómia iránt, úgy folytak a próbálkozások a még kifinomultabb receptek megtalálására.

A végső, mai napig nagy népszerűségnek örvendő bolognai szószt végül a főiskolás éveknek köszönhetem. Szobatársammal időnként beszabadultunk a kollégium konyhájába és Ő mutatta meg Nekem, hogy kell egy jó kis szaftos, ízekben gazdag bolognai spagettit készíteni.

De hogy mi is kell hozzá:

  • 50 dkg vegyes darált hús (marha és sertés)
  • Két nagy fej vörös hagyma
  • 5 gerezd fokhagyma
  • olaj
  • hámozott, darabolt paradicsom konzerv
  • oregánó
  • bazsalikom
  • só és bors
  • két teáskanál barna cukor

Elkészítése:

A vöröshagymát megpucolom és apróra vágom. A fokhagymát szintén megpucolom és fokhagyma nyomóval megzúzom. A vöröshagymát egy magas falú edényben a tűzre teszem, olajat öntök hozzá. Átpirítom, megszórom csipet sóval, és egy teáskanál cukrot teszek rá, hogy karamellizálódjon. Rádobom a zúzott fokhagymát, megkeverem, addig pirítom, amíg nem érzem a fokhagyma illatát. Kevés vizet öntök alá és lassú tűzön addig párolom, amíg aranybarna nem lesz.

Egy teflon bevonatú edénybe kevés olajat hevítek és ráteszem a vegyes darált húst. Átkeverem és lepirítom. Közben folytatom a szószt.

Az aranybarna hagymára ráöntöm a paradicsom konzervet. Elkeverem. Ezután mehet rá a só, a frissen őrölt bors, az oregánó és a bazsalikom. Az utóbbi kettőből ipari mennyiség. Legalább egy-egy evőkanál. Ezután lassú tűzön főzzük körülbelül negyedórát. Ha szükséges, mehet még hozzá só és egy kis kanál barna cukor. Közben ne felejtsük el megkavarni a piruló darált húst.

Túlzónak tűnhet ez a túlfűszerezés. De ez a szósz akkor jó, ha kiabál belőle minden fűszer. Egy neutrális, sima pirított húst kell, hogy megízesítsen. Amikor már jó ideje párolódik, a pirított húst a szószhoz adjuk. Összekeverjük és tovább pároljuk. Ezen a ponton a bolognai szószban jól látszódik a hús, a hagyma, a paradicsom. Ekkor meg kell kóstolni és ha nem elég sós, fűszeres, hozzá kell adni a szükséges ízesítőket.

Amíg a végső simításokat tesszük a szószunkon, felforraljuk a vizet és fél csomag spagetti tésztát kifőzünk, leszűrjük. A tésztát tányérra halmozzuk, rászedjük a szószt, a tetejére sajtot reszelünk.

Ebből a mennyiségből két ember bőséggel jól lakik!