A házi salsa szósz elkészítése




A salsa szósz eredete

Napjainkban a salsa szósz nagymértékben elterjedt a háztartásokban. Sokan készítek el, de azzal kevesen vannak tisztában, hogy vajon honnan származik?
A salsa szósz egészen az ókori majákhoz, inkákhoz és aztékokhoz vezethető vissza. Nagy mértékben terjedt el a paradicsom és borstermesztés. Columbus ahogyan megérkezett az új világba ez idő alatt a paprika és paradicsom az inkáktól Mexikóba és Közép-Amerikába terjedt el. A spanyol felfedezők paradicsomot találtak a mexikói hódítás során ( spanyol dokumentumokban nincs utalás a paradicsommal kapcsolatban). Az európaiak nagy becsben tartották a paradicsom földeket, ültetvényeket. Később az aztékok összekeverték különféle magokkal, chili paprikával. Sokféle variációt próbáltak ki. Ez az ízesítés 1571-ben Alonso de Molina  ,, salsa” néven vált ismertté. A jelentése spanyolul ,, mártást ” jelent. A fűszer nevéből látható, hogy spanyol országokból származik. Nagy népszerűségnek örvend Mexikóban és Közép-Amerikában. A salsa név minden népnél különböző dolgot jelent. Egyeseknél elkülönítik a főtt vagy nem főtt mártásokat, mások hideg vagy forró mártásokat különböztetnek meg. Ehhez tartozik hozzá az, hogy nem mindenhol készítik el egyforma hozzávalókból. Az év múlásával különböző receptek jelentek meg-e tökéletes szósz kapcsán. A jelen helyzetben az emberek többsége paradicsommal, friss paprikával és hagymával is szívesen készíti el, amit aztán terítékre kínál. Az idők során a mártást jó néhány fogyókúrás étrendbe is beillesztik, mivel tele van vitaminokkal, magas rosttartalommal továbbá alacsony kalóriával rendelkezik.


A házi salsa szósz hozzávalói

Ha egyszerűen szeretné otthon bárki elkészíteni a tökéletes mártást (4-5 főre számolva), akkor a következőket kell előkészítenie:

– 4érett paradicsom kibelezve, negyedekbe vágva
– 3 gerezd fokhagyma
– 1 lilahagyma felkockázva
– 3 jalapeno paprika(magozva)
– 1/3 csésze friss koriander
– 3 evőkanál frissen csavart citromlé
– 2 tk cukor
– másfél tk só
– 500 g konzerv paradicsom
– 130 g zöld chili paprika


Elkészítési módja

1. A friss paradicsomokat, hagymákat, jalapenot és fűszereket turmixban jól dolgozd össze.
2.  Öntsd az elkészült mixhez a konzerv paradicsomot és a zöld chilit, majd keverd át.
3. Tálalás előtt 1-2 órára tedd a hűtőbe. A maradék 10-12 napig nyugodtan fogyasztható.


Adalékmentes salsa szósz hozzávalói:

A következő recept (4-5 főre számolva), azoknak kedvez, akik mindenféle adalékanyagtól mentes mártást szeretnének elkészíteni. Hozzávalók:

-25 dkg hámozott paradicsom
– 1 vöröshagyma
– 1 chili paprika
– 1 kaliforniai paprika
– 3 gerezd fokhagyma
– 1 evőkanál olívaolaj
– 1 teáskanál cukor
– 1 teáskanál oregánó
– 1 mokkáskanál bors
– 1 mokkáskanál só

Elkészítési módja

1. A vöröshagymát, a kaliforniai paprikát és a paradicsomot vágd kockára.
2. Chilit karikázd föl.
3. Hevíts olajat és pirítsd meg rajta a vöröshagymát közben add hozzá a zúzott fokhagymát.
4. Tedd hozzá a zöldségeket, majd fűszerezd sóval, borssal, chilivel és oregánóval. Közepes lángon lefedve főzd a szószt 10 percig. Közben tedd hozzá a cukrot és kevergesd.
Tipp:  Többször kóstold meg, ha kell fűszerezd.


Tápérték adatok

A következő adatok 100 g salsa szószra vonatkoznak:

A kalória bevitel fontos az emberi szervezetnek. Ebben az esetben 36 g kalória jut be a szervezetbe. Tartalmaz némi lipidet, ami 0,2 g. Energiaadó tápanyagot, szénhidrátot7 g-ot tartalmaz.  Rost mennyisége 1,4 g. Fehérje (protein) 1,5 g található. Továbbá jelentős magnéziumot, kalciumot, C-vitamint tartalmaz.

A fentebb látható információk látván az emberek szívesen fogyasszák, hisz egyszerű elkészíteni továbbá az emberi szervezetnek néhány hasznos ásványi anyagai is megtalálhatóak benne.