Kapribogyómártások



A természet ajándéka

A kapri cserje a Földközi-tenger térségében őshonos növény, melynek fanyar ízű, kissé kesernyés, zsenge rügyeit, kifejlett terméseit (kaprigyümölcs) és leveleit is fogyasztják. Az előbbieket inkább mártásokhoz keverik, míg a leveleket sajtok és saláták készítésére használják. Tartósítása a hosszabb eltarthatóság és a kesernyés íz csökkentése végett sós, ecetes vízben történik, emiatt fontos, hogy felbontás után hűtőben tároljuk. 100 gramm kapribogyó körülbelül 25 kalóriát, 5 gramm szénhidrátot, 1 gramm zsírt és 2 gramm fehérjét tartalmaz.Számos fontos tápanyag forrása, mint a mangán, vas, kalcium, magnézium, B2 vitamin, K-vitamin és C-vitamin.Kén alapú összetevőjével merőben hozzájárul a rákos megbetegedések megelőzéséhez, akárcsak a brokkoli vagy a káposzta. Vérszegénység ellen legalább olyan jól alkalmazható, mint vérnyomásproblémák csökkentésére. Amennyiben pénztárcánk engedi, mindenképpen Illesszük be étrendünkbe.

Felhasználása

A kapri gyümölcsöt előételként akár nyersen, akár sütve is tálalhatjuk, de ügyeljünk arra, hogy olyan terméket vásároljunk, ami az eredeti cserje bogyóit tartalmazza, mivel gyakran hamisítják és felcserélikmocsári gólyahírrel vagy sarkantyúvirággal. Ajánlott sültekhez, vadakhoz és halakhoz is, viszont levesekbe csak ritkán főzik bele, ilyen pl. a sült halleves. Jól illik a paradicsomos ételekhez, így ha pizzát készítünk, akkor bátran szórjunk belőle a tésztára. Töltött padlizsánhoz és paradicsomos egytálételekhez is kiválóan alkalmazható, különleges ízvilága miatt mégis salátákhoz, mártásokhoz és öntetekhez passzol a legjobban.

Mártás vagy dresszing (öntet)

A dresszing és a mártás között állagbeli különbségek vannak, míg az előbbi inkább könnyedebb, az utóbbi sokkal töményebb. A mártások gyakran tejtermék hozzáadásával készülnek, míg adresszingek alkotórésze legfőképpen az ecet-olaj öntet. A dresszingeket saláták ízesítésére, a mártásokat pedig húsok kiegészítőjeként szokták felszolgálni.

Mártás variációk

Kapribogyó mártás

Elkészítési idő 0,5 dl mártáshoz: 60 perc,

Előkészítési idő: 15 perc

Ezzel a mártással biztosan fenséges fogásokat fogunk készíteni. Bárányból készült ételekhez és sült zöldségekhez kifejezetten ajánlott.

Hozzávalók:

5 dkg finomra vágott kapribogyó

5 dl bárányhúsleves alaplé

2 és fél ek. tejszín

3 dkg liszt

2 db friss tojás

3 dkg vaj

Előkészítés:

1. Fazékban, közepes lángon olvasszuk fel a vajat ügyelve arra, hogy oda ne kapjon. Szórjuk rá a lisztet és állandó kevergetés mellett1-2 perc pirítás után vegyük le a lángról.

2. Engedjük fel egy kevés alaplével és alaposan keverjük el habverővel. Tegyük vissza a tűzre és állandó kevergetés mellett forraljuk fel. Ügyeljünk a csomómentességre. Folyamatosan adjuk hozzá a maradék alaplevet is, majd mérsékelt lángon főzzük további 30 percig. Ha a mártás nem folyik le a kanálról, akkor elértük a megfelelő sűrűséget. Ezután a mártást szűrjük át egy másik edénybe. Ha túl hígnak találjuk, akkor további főzéssel sűríthetünk rajta, ha viszont túl sűrűnek, akkor adjunk hozzá még alaplevet.

3. Egy keverőtálban keverjük el a tojássárgákat a tejszínnel és fokozatosan adjuk a mártáshoz.  Ha tehetjük, akkor már ne hőkezeljük, mert az alapanyagok kicsapódnak. Ízesítsük ízlés szerint.

Frissítő citromos kapribogyó mártás

4 főre az előkészítési idő: 10 perc,

elkészítési idő: 5 perc

Ezzel az egyszerűen elkészíthető mártással még a legunalmasabb sülteket is varázslatos fogássá varázsolhatjuk. Használhatjuk sült vagy grillezett húsokhoz, főtt halhoz, rákhoz, pulykához és csirkéhez is, ráadásul a borjúhússal is jól harmonizál.

Hozzávalók:

9 g kapribogyó

6 dkg vaj

1 kisebb fokhagymagerezd apróra vágva

3 dl citromlé

5 g reszelt citromhéj

5 g apróra vágott petrezselyem

Elkészítés:

  1. Szerezzük be a hozzávaló alapanyagokat. Kapribogyót már szinte minden szuper-és hipermarketben kaphatunk. Rengeteg típus létezik belőle, és nem feltétlen szükséges a legdrágábbat megvásárolni, mert az ízvilág mindegyiknél ugyanolyan.
  2. A savanykás páclétől könnyen megszabadulhatunk, ha szűrőben megmossuk, majd lecsepegtetjük a bogyókat. Ha kapri gyümölcsöket vásároltunk, akkor a bogyókat érdemes apróra vágni.
  3. Serpenyőben, alacsony hőfokon olvasszuk meg a vajat, adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát, a citromlevet, a reszelt citromhéjat és a felvágott kapribogyókat. Forraljuk fel, majd lassú tűzön fél percig hagyjuk összeérni az ízeket.
  4. A tűzről levéve adjuk hozzá az apróra vágott petrezselymet és lehetőség szerint azonnal tálaljuk.

A fenti recept változatához használhatunk apróra vágott mogyoróhagymát is. A mártás elkészítéséhez ebben az esetben a hagyma üvegesre párolása után adjuk hozzá a már ismert alapanyagokat.

Kapros kapribogyó mártás

A halak négy legfontosabb ízesítője a kapor, a babér, a rozmaring és a kapribogyó. Ezek nélkül szinte elképzelhetetlen lenne halas fogást készíteni. A hal önmagában, fűszerek nélkül kevésbé jellegzetes, inkább semleges ízű, ezért szükséges feldobni izgalmas fűszerezéssel és változatos mártásokkal.

Hozzávalók:

1 ek. vaj

2 ek. kapribogyó

pár szál friss kapor

só és bors

0,5 dl száraz fehérbor

2 dl tejszín

Elkészítés:

A citromos kapribogyó mártáshoz hasonlóan készül a kapros mártás is, annyi különbséggel, hogy miután fehérborral jól kiforraltuk az öntetet, tejszínnel dúsítjuk. Bár sok recept az összeforralást szorgalmazza, mégsem ajánlott, mert összeugrik a tejszín.

Narancsos kaprimártás

Ha igazán pikáns, kissé csípős mártást szeretnénk készíteni, akkor mindenképpen próbáljuk ki a narancsos változatot is.Halas ételekhez kifejezetten ajánlott, mivel az édesvízi halak kissé pocsolyás ízét mérsékli.

Hozzávalók:

2 ek. vaj

1 fej vöröshagyma apróra vágva

1 teáskanál egész feketebors

halcsont és halnyesedék

3 dl száraz fehérbor

2 db kisebb narancs

1 ek. lecsepegtetett kapribogyó

60 ml créme fraiche (francia savanyú tejszín)

só és őrölt fehérbors

Elkészítése:

  1. Tapadásmentes lábasban olvasszuk meg a vajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és mérsékelt tűzön pirítsuk 5 percig, míg világosbarna nem lesz.
  2. Adjuk hozzá a halnyesedéket és halcsontokat, illetve az egészborsot és öntsük fel fehérborral. Felforralás után főzzük további 30 percig.
  3. Hámozzuk meg a narancsokat, távolítsuk el a fehér héjukat és a gerezdek közötti hártyákat is.
  4. A mártást szűrjük át másik lábasba és tegyük bele a narancsnyesedéket, illetve a lecsepegtetett kapribogyókat. Alacsony hőfokon keverjük hozzá a savanyú tejszínt, majd sózzuk és borsozzuk.